Jakie tworzywa można znakować za pomocą lasera?

Oznaczenia takie jak kod kreskowy czy data produkcji lub kod partii, nie są drukowane podczas produkcji kartonu, tylko nanoszone o wiele później – za pomocą techniki laserowej. Technikę tę można z powodzeniem wykorzystać na przykład do znakowania etykiet, oczywiście w zależności od ich rodzaju, otrzymać możemy inny efekt.

Znakowanie tworzyw

Jeśli mamy etykietę papierową, wówczas laserowe oznakowanie polega na usunięciu koloru z warstwy farby, ale możliwe jest też przeprowadzenie karbonizacji na białej etykiecie – wtedy miejsce poddane karbonizacji będzie ciemniejsze. Z kolei na etykiecie metalizowanej nie ma możliwości zastosowania tej drugiej metody, gdyż sprawdza się ona jedynie na drewnie oraz materiałach drewnopochodnych. Jeżeli mamy nowoczesny, dobry laser, możemy liczyć na oznakowanie nawet 80 tys. produktów w czasie jednej godziny. Jest to bardzo korzystny wynik, który pozwala na efektywną i wydajną pracę przedsiębiorstwa. Znakowanie laserowe tworzyw sztucznych może odbywać się także za pomocą lasera CO2, choć tutaj stosuje się czasami inne rodzaje urządzenia. Jeśli jednak chodzi o CO2, to sprawdza się on znakomicie zarówno przy tworzywie PET, jak i PCW, a także przy folii metalowej lub folii z polipropylenu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku cienkiej folii, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie lasera! Inaczej można doprowadzić do przepalenia materiału.

Dlatego znakowanie, dla bezpieczeństwa, powinno odbywać się przy niskiej mocy. Bardzo cienką jest na przykład wspominana folia z polipropylenu – tzw. BOPP, czyli ta folia, w którą pakowane są batoniki. Laser nie powinien zbyt głęboko wchodzić w podłoże. Zapobiegać przepaleniu może też właściwy dobór czcionki – na możemy zdecydować się na znakowanie za pomocą kropek – dzięki temu szansa, że laser trafi wielokrotnie w ten sam punkt, właściwie nie istnieje. Jeśli zaś chodzi o inne folie, na przykład woreczki, tutaj producenci laserów polecają znakowanie przez zmianę kolorów, czyli usunięcie wierzchniej warstwy koloru w celu uzyskania kontrastu. Podobnie sprawa ma się w przypadku kabli czy węży wykonanych z PCW. Z kolei w przypadku PET najlepiej sprawdza się grawerowanie (w przypadku grubych butelek) lub wykorzystanie techniki spieniania ( przy cienkich materiałach PET).

Jak widać, szerokie możliwości lasera CO2 sprawiają, że to jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych do znakowania produktów. W przypadku butelek jest możliwość znakowania nawet 150 tys. butelek na godzinę – taki wynik nie pojawia się przy innych materiałach, dlatego jest to godne polecenia rozwiązanie przy PET.

Jakie tworzywa można znakować za pomocą lasera?
Przewiń na górę